Kā mācīties valodu, ja nav laika
Pastāstīšu par savu personisko pieredzi, kas gūta gan kā svešvalodu pasniedzējai, gan kā cilvēkas, kas regulāri mācās valodas. Tātad – kas PATIESĪBĀ palīdz sākt darbu?
1. Plānošana. Ierakstiet kalendārā LAIKU, kad jūs mācīsieties. Piemēram, mācos spāņu valodu pirmdienās un trešdienās no plkst. 16:30 līdz 18:00.
Turklāt iesaku plānot pilnīgi visas lietas, lai nerastos situāciju, kad it kā nelielas mājas lietas sāk "līst virsū" mācību un darba plāniem. Ir svarīgi nodefinēt visas darāmās lietas un ieplānot tām laiku: gan veļas gludināšanai, gan rēķinu maksāšanai, gan mājas darbiem
2. Ja nav laika, tad tā trūks arī ceļam turp un atpakaļ. Tādēļ izvēlieties tādu mācību formātu, kas ļauj lieki netērēt dārgo laiku un enerģiju. Piemēram, es šobrīd mācos augstskolā dietoloģiju, mācos digitālā mārketinga akadēmijā un apgūstu vēl vairākus priekšmetus – visu ierakstītu video lekciju formātā.
Ja es visur braukātu un mācītos klātienē, vismaz pusi no šiem darbiem nepaspētu izdarīt. Lieliski, ja var klausīties lekcijas sporta zālē, transportā, agri no rīta vai vēlu vakarā – jebkurā vietā un laikā. Tas ir īstais risinājums aizņemtam vai ģimenes cilvēkam
3. Noteikti izvēlieties pasniedzēju, kurš jums ir interesants, kuru jūs labprāt klausīsieties, vēlēsieties uzdot jautājumus un kura skaidrojumus saprotat. Ticiet, mācības pie šādiem pasniedzējiem ir daudz rezultatīvākas. Tādēļ neslinkojiet un iepazīstieties ar skolotāju jau iepriekš – paskatieties, kādas ir viņa tiešraides, izpētiet materiālus, ar kuriem viņš dalās, lai saprastu: tas ir (vai arī nav) "jūsu" pasniedzējs.
4. Obligātie uzdevumi un to pārbaude. Mācības bez materiāla nostiprināšanas praksē ir bezjēdzīgas. Kāda jēga mācīties gramatikas likumus, ja jūs nesaprotat, kā tie darbojas, un nekad neesat mēģinājis tos pielietot? Lai laiks netiktu tērēts velti, sameklējiet cilvēku, kurš pārbaudīs jūsu rakstu darbus (ja pagaidām neapmeklējiet kursus, tad palūdziet, piemēram, kolēģim).
5. Vingrinieties īsu laiku - 20 minūtes, taču katru dienu. Padomājiet, kuru ikdienas darbību jūs varat paveikt norvēģu valodā. Piemēram, ja jūs klausāties mūziku sporta zālē, vai jūs varat klausīties mūziku vai interesantus podkāstus norvēģu valodā? Tāpat, ja jūs no rītiem lasāt ziņas internetā, vai jūs to varat darīt uzreiz norvēģu valodā, apmeklējot vietējos portālus? Bet, ja jūs rakstāt darāmo darbu sarakstu nākamajai dienai – "piezvanīt ārstam, pasūtīt kaķim barību" – vai apkopojiet dienā paveikto, kādēļ gan no nedarīt norvēģu valodā? Vienkāršs un ļoti rezultatīvs paņēmiens, kā papildināt vārdu krājumu un ieviest ieradumu domāt norvēģu valodā, kas ir ļoti svarīgi.
Ceru, ka šie manis personiski pārbaudītie ieteikumi palīdzēs jums rast laiku un enerģiju norvēģu valodas apgūšanai. Bet ja jūs to vēlaties darīt kopā ar mani tiešsaistē, tad aizpildiet formu zemk un es jums pastāstīšu par iespējām mācīties pie manis visērtākajā formātā un ar vispilnvērtīgāko atbalstu.